Przedstawiamy naszego nowego Klienta – firmę Motorataj, działającą na terenie Poznania i okolic. Jej specjalnością jest regeneracja sterowników silnika. Obsługiwane są wszystkie rodzaje i marki samochodów, a gwarancją najwyższej jakości usług jest doskonały sprzęt serwisowy, wieloletnie doświadczenie i profesjonalizm. Naszego nowego klienta pozycjonujemy, między innymi, na frazę „ECU Poznań”.

Współczesne pojazdy, tak osobowe, jak i dostawcze, busy czy ciężarowe są skomputeryzowane tak, że naprawa któregokolwiek elementu lub podzespołu nie jest możliwa bez specjalistycznej aparatury. Sercem każdego samochodu jest silnik, a urządzeniem, które nadzoruje jego sprawne funkcjonowanie, jest sterownik ECU. ECU (ang. Electronic Control Unit, elektroniczna jednostka sterująca) to moduł, który kontroluje prawidłowość pracy silnika samochodu, a także innych podzespołów, np. układów elektronicznych (ABS, TCS, TSP), klimatyzacji, itp. Jest to mikroprocesor, gromadzący dane przesyłane z poszczególnych czujników. ECU przetwarza te dane i – upraszczając – ustala optymalne parametry pracy silnika. Stanowi zatem jego „mózg”.

Awaria sterownika może spowodować unieruchomienie samochodu, dlatego należy, w miarę możliwości jak najszybciej, zregenerować, naprawić, a w skrajnej sytuacji – wymienić ECU. Firma MotoRataj zrobi to – w Poznaniu lub wysyłkowo w całej Polsce – w samochodzie każdej marki.

Objawami, sugerującymi uszkodzenie sterownika silnika, mogą być między innymi:

  • Gaśnięcie silnika po przełączeniu na benzynę lub brak reakcji na próbę uruchomienia
  • Nierówna praca silnika podczas jazdy, szarpanie, „dławienie się”, brak mocy
  • Wyświetlanie się poszczególnych kontrolek na desce rozdzielczej
  • Nieprawidłowa reakcja pedału przyspieszenia lub innego podzespołu.

W takich sytuacjach firma Motorataj wykona sprawnie i szybko diagnostykę sterownika, jego regenerację lub naprawę, a w przypadku, kiedy jest to konieczne – wymianę ECU na nowe urządzenie. Firma oferuje również sterowniki zregenerowane. Na każdy sterownik udzielana jest gwarancja.

Firma Motorataj oferuje również usługę chiptuningu. Chiptunung polega na modyfikacji oprogramowania sterownika silnika tak, aby podnieść parametry jego pracy, w szczególności zwiększyć moment obrotowy silnika. Prawidłowo wykonany chiptuning może zwiększyć jego moc nawet o 30 proc. w rezultacie lepszego spalania mieszanki paliwowej w cylindrze.

Przed wykonaniem chiptuningu wykonuje się pełną diagnostykę samochodu w celu weryfikacji możliwości i zakresu zwiększenia mocy silnika. Następnie odbywana jest jazda próbna z diagnostyką na hamowni w celu oceny parametrów silnika podczas pracy, dokonuje się pomiaru mocy i momentu obrotowego przed modyfikacją, pobiera się dane z pamięci sterownika celem dokonania modyfikacji, przeprowadza się modyfikację i przeprowadza ponowny pomiar.

Firma świadczy ponadto usługi w zakresie:

  • BGA (ang. Ball Grid Array, “siatka kulek”) – typ obudowy układu scalonego, z połączeniami kulkowymi w siatce rastrowej na spodzie układu. Kulki odlane są zwykle ze stopów cyny z innymi metalami
  • Programowania – za pomocą najnowocześniejszych technologii; uzupełnianie oprogramowania ECU i dostosowanie go do samochodu według numeru nadwozia
  • Odzyskiwania danych – w przypadku np. zniszczenia sterownika na skutek zwarcia instalacji, w wypadku, podczas zalania cieczą, itp.

Firma Motorataj wyróżnia się indywidualnym podejściem do każdego klienta, wychodząc z założenia, że tak, jak nie ma dwojga identycznych ludzi, tak nie ma dwóch identycznych samochodów.