Przedstawiamy innowacyjne oprogramowanie o nazwie Descra – kolejny już projekt, którego współtwórcami jesteśmy. Nazwa pochodzi od angielskiego description (opis), a zasadniczą funkcją tego programu jest wspomaganie tworzenia treści tekstowych, które zawierają podobne lub te same dane, ale które nie mogą być dosłownie skopiowane np. z ulotki producenta bez narażenia się na sankcje ze strony Google. Uściślając, Descra jest generatorem opisów produktów, z angielskiego product description generator.

Tworzenie ciekawych i jednocześnie unikatowych opisów produktów nie jest pracą ani łatwą, ani szybką, przeciwnie – bardzo absorbującą i czasochłonną. Dzięki programowi Descra potencjalny klient, na przykład właściciel sklepu internetowego, może przyspieszyć tworzenie takich treści nawet stukrotnie. W ciągu zaledwie kilkudziesięciu minut można stworzyć kilkaset oryginalnych i dobrych z punktu widzenia zasad SEO tekstów.

Jak wygląda cały proces? Działanie programu Descra polega na tworzeniu szablonu dla danego tekstu, np. dla opisu telefonu komórkowego. Jeśli posiadamy sklep zajmujący się sprzedażą telefonów komórkowych, a w naszej aktualnej ofercie mamy 100 modeli, jesteśmy zmuszeni napisać 100 unikalnych tekstów, po jednym na każdy model telefonu. W każdym z tych tekstów powinniśmy zawrzeć podstawowe informacje, takie jak model, system operacyjny, cena, funkcje, itp. Zadanie to będzie nie tylko czasochłonne i kosztowne, ale także żmudne, jeśli zależy nam na unikalności poszczególnych opisów. Descra skutecznie rozwiązuje ten problem, oczekując od nas napisania jedynie szablonu tekstu.

W pierwszej kolejności powinniśmy wgrać do Descry bazę danych, którą można pozyskać bezpośrednio od producenta sprzętów i produktów które sprzedajemy. Taka baza danych jest podstawowym źródłem informacji dla setek opisów produktów – Descra wykorzysta zawarte w niej dane i pozwoli na umieszczenie ich w szablonie tekstu, generując unikalne opisy. Użytkownik może także wykorzystać otwarte informacje organizacji rządowych, dane giełdowe, informacje udostępniane przez organizacje publiczne, itp.

By jeszcze bardziej zwiększyć unikalność treści, Descra oferuje szereg opcji wzbogacających teksty. Użytkownik może wstawić do opisów synonimy poszczególnych słów, zarówno zaproponowane przez Descrę, jak i własne. Jeśli w tekście znajdują się daty, Descra może przedstawić je w jednym z kilku formatów. Jeśli natomiast tekst zawiera duże liczby, użytkownik może zdecydować czy zostawić je bez zmian, czy też zaokrąglać.

Tak przygotowany szablon jest następnie wykorzystywany przez Descrę do wygenerowania setek unikalnych opisów, które użytkownik może z łatwością pobrać i umieścić na swojej stronie internetowej. Cały proces jest znacznie tańszy i szybszy niż pisanie tekstów samemu bądź zlecanie ich copywriterowi.

Aktualnie Descra działa w języku angielskim, choć niewykluczone jest także dodanie języka polskiego w niedalekiej przyszłości.