Centrum Buddyjskie Bencien Karma Kamtsang – główny ośrodek i siedziba Związku Buddyjskiego Bencien Karma Kamtsang w Grabniku to kolejna instytucja, z którą nawiązaliśmy współpracę. Buddyzm cieszy się w Polsce dużym zainteresowaniem – zarówno religia, jak i system filozoficzny. Ośrodek w Grabniku znajdujący się kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy to miejsce sprzyjające wyciszeniu – dzięki usytuowaniu w spokojnej, pełnej uroku okolicy sam w sobie jest zaproszeniem do odbywania praktyk buddyjskich.

Ośrodek prowadzi różnorodną działalność związaną z buddyzmem – to zarówno działalność naukowa, jak i buddyzm w praktyce, czyli studia, seminaria, praktyki i inne wydarzenia związane statutowo z profilem aktywności Centrum Bencien Karma Kamtsang.

Ośrodek zyskuje coraz większą popularność wśród miłośników kultury Wschodu – składa się na to kilka decydujących czynników, w tym przede wszystkim kompleksowość propozycji – nauki prowadzone są przez uznanych lamów, w tym lamę polskiego. Na infrastrukturę Centrum składa się kilka budynków, doskonale wkomponowanych w krajobraz.

Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych udało się wybudować kilka lat temu główny budynek oraz bibliotekę. Obecnie trwają prace budowlane przy świątyni, która będzie nosiła nazwę Świątyni Chmur Błogosławieństw. Powstanie również kuchnia i jadalnia.

Ośrodek tworzą przede wszystkim ludzie – z Centrum związani są nauczyciele, którzy zapewniają wszechstronne nauczanie, na różnych poziomach i w różnych obszarach związanych z filozofią buddyzmu Bencien Karma Kamtsang. Ośrodek zaprasza do udziału w medytacjach i w odbywaniu buddyjskich odosobnień medytacyjnych – już od ośmiu lat działa tu również ośrodek tradycyjnych odosobnień „Benchen Drubde Osal Ling w Polsce”, w którym kształcą się polscy i zagraniczni lamowie.

Centrum organizuje wiele wydarzeń – harmonogram i więcej szczegółowych informacji na temat działalności ośrodka, jego historii i misji, którą realizuje, znajdziecie Państwo na stronie http://benchen.org.pl/.